ایران به پروتکل جدید حذف گازهای CFC ملحق گردد

به گزارش وبلاگ جمال سیدی نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران در مراسم سی امین سالگرد پروتکل مونترال و روز حفاظت از لایه ازن گفت: ایران از حدود سال 1990 تا به امروز اهداف و تعهدات خود برای حفاظت از لایه ازن را محقق نموده است.

ایران به پروتکل جدید حذف گازهای CFC ملحق گردد

گری لوییس اضافه کرد: همکاری دفاتر مختلف سازمان ملل با پروژه حفاظت از لایه ازن از سال 2012 شروع شد. در این پروژه دولت ایران تعهد نموده است میزان واردات گازهای مخرب لایه ازن را کاهش دهد و متعهد شده بود که تا سال 2015 از انتشار این گازها تا 15 درصد بکاهد.

وی توضیح داد: دولت ایران و سازمان حفاظت محیط زیست این کار را با همکاری بخش های مختلف سازمان ملل انجام داده است. ایران بهترین تجربه برای حفاظت از لایه ازن در سطح منطقه است و پیشنهاد مدیر طرح ملی حفاظت از لایه ازن برای اینکه ایران به عنوان مرجع حفاظت از این لایه در منطقه شناخته گردد مورد توجه و آنالیز قرار خواهد گرفت.

نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران با اعلام اینکه باید به پیروزیت های پروژه اول توجه گردد و با اتکا به آن وارد فاز دوم حفاظت از لایه ازن شویم، گفت: باید بتوانیم از تجارب گذشته حداکثر استفاده را بکنیم. تا خاتمه سال جاری فاز دوم پروژه امضا خواهد شد و اجرای آن به زودی شروع می گردد. امیدواریم سازمان حفاظت محیط زیست همکاری خود را با دفاتر مختلف سازمان ملل ادامه دهد.

لوییس ادامه داد: در سطح جهانی در موضوع حفاظت از لایه ازن اهداف به گونه ای تنظیم شده که ضروری است کار بیشتری انجام گردد. این موضوع مستلزم کار بیشتر در ایران نیز است. پروتکل مونترال یکی از پیروز ترین پیمان های جهانی در حوزه محیط زیست است. این پروتکل توانسته صددرصد مواد مخرب لایه ازن را کاهش دهد،در نتیجه ضخیم شدن لایه ازن شروع شده است. این اتفاق خرسند نماینده کره زمین را از تشعشعات خورشید حفاظت می نماید.

وی تاکید نمود: توافقنامه همکاری سازمان ملل با ایران با عنوان سند پشتیبانی توسعه سازمان ملل در ایران شناخته می گردد که در چهار حوزه محیط زیست، بهداشت، اقتصاد مقاومتی و کنترل مواد مخدر است. در حوزه اول یعنی محیط زیست روی دو موضوع مدیریت یکپارچه منابع طبیعی و اقتصاد کم کربن تمرکز داریم و 18 آژانس سازمان ملل که در ایران فعال هستند در جهت تحقق این محورها فعالیت می نمایند.

نماینده سازمان ملل متحد در ایران با تاکید بر اینکه تمرکز ما روی هیدروکلرکربن ها خواهد بود، گفت: در همین جهت کشورهای عضو پروتکل مونترال اخیرا در رواندا گرد هم آمدند و بر حذف گازهای CFC تفاهم کردند. تقاضای من از دولت جمهوری اسلامی ایران این است که این پروتکل جدید را مورد آنالیز قرار دهد و به آن ملحق گردد.

لوییس در خاتمه گفت: امیدواریم مجموعه سازمان ملل بتواند برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار همکاری داشته باشد. ایران نیز با طرح های بین المللی محیط زیست نهایت همکاری را بکند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ایران به پروتکل جدید حذف گازهای CFC ملحق گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران به پروتکل جدید حذف گازهای CFC ملحق گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید