هواشناسی هشدار داد؛ وقوع طوفان گرد و خاک در 6 استان کشور

به گزارش وبلاگ جمال سیدی، تهران (پانا) - سازمان هواشناسی با صدور هشداری از تشدید بارش در پنج استان و وقوع طوفان گرد و خاک در 6 استان اطلاع داد.

هواشناسی هشدار داد؛ وقوع طوفان گرد و خاک در 6 استان کشور

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: تشدید فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های همرفتی از ظهر امروز (22 فروردین ماه) تا اوایل وقت دوشنبه (23 فروردین ماه) موجب وقوع رگبار باران، رعد وبرق، در مناطق مستعد رخداد تگرگ و وزش باد شدید موقتی در استان های چهارمحال و بختیاری، شمال و شرق خوزستان، آذربایجان شرقی، شمال و غرب آذربایجان غربی می گردد.

در این شرایط جاری شدن آب در مسیل ها، احتمال آبگرفتگی معابر، بالا آمدن ناگهانی آب رودخانه ها، برخورد صاعقه، آسیب به سازه های موقت و لغزندگی جاده ها دور از انتظار نیست بنابراین پرهیز از سفرهای غیر ضروری برون شهری، بویژه در مناطق کوهستانی، بازگشایی آبراه ها، انجام اقدامات مدیریتی رودخانه و سیلاب، آمادگی دستگاه های اجرایی خدمت رسان مانند شهرداری ها و غیره و خودداری از صعود به ارتفاعات و جابجایی عشایر کوچ رو و چرای دام در مسیل ها توصیه می نماید.

در ادامه این هشدار با اشاره به افزایش شیو فشاری و تشدید ناپایداری همرفتی به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب آمده است: از ظهر تا اواخر وقت امروز (22 فروردین ماه) وزش باد شدید با سرعت متوسط 60 تا 90 کیلومتر بر ساعت، وزش باد خیلی شدید با سرعت بیش از 100 کیلومتر بر ساعت به صورت لحظه ای و خیزش گرد و خاک برای استان های آذربایجان شرقی، قزوین، البرز، تهران، مرکزی و قم پیش بینی می گردد.

در پی حاکمیت این شرایط جوی طوفان و خیزش گرد و خاک و کاهش دید و کیفیت هوا، آسیب به سازه های موقت، گلخانه ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی، آسیب به دکل های برق، سقوط اجسام از ارتفاع به ویژه در کارگاه های ساختمانی و احتمال شکستن درختان پیش بینی می گردد. سازمان هواشناسی محکم کردن سازه های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره، اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، لغو فعالیت های کوهنوردی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدرها، انجام اقدامات مقتضی برای حفاظت از تاسیسات و محصولات کشاورزی توصیه می نماید.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد

منبع: خبرگزاری پانا

به "هواشناسی هشدار داد؛ وقوع طوفان گرد و خاک در 6 استان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواشناسی هشدار داد؛ وقوع طوفان گرد و خاک در 6 استان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید